MDS-300APB24 AE
TECHNICAL DATASHEET Medical AC-DC Open Frame Power Supply 24 V 300 W with 5 V/0.5 A Standby / MDS-300APB24 MDS-300APB24 Highlights & Features • • • • • • Safety Approvals to IEC 60601-1 & IEC 62368-1 Compliant with IEC 60601-1-2 4th Ed. Requirements Up to 240 Watt Convection in 3" x 5" x 1.4" Package Up to 800 K Hrs MTBF Suited for Type BF Medical Products 2 × MOPP iso...
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Выходная мощность (ном)
Выход
Напряжение 1 канала
Выходной ток 1 канала
Тип стабилизации
Конструктивное исполнение
Типы защиты перенапряжение, перегрузка, перегрев, КЗ
Количество выходов
Исполнение
Входное напряжение AC
Применение
Размер 127×76.2×35.6 мм
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
показать свернуть
товара
A+ MDS-300APB24 AA (DELTA)
перенапряжение, перегрузка, перегрев, КЗ
TECHNICAL DATASHEET Medical AC-DC Open Frame Power Supply 24 V 300 W with 5 V/0.5 A Standby / MDS-300APB24 MDS-300APB24 Highlights & Features • • • • • • Safety Approvals to IEC 60601-1 & IEC 62368-1 Compliant with IEC 60601-1-2 4th Ed. Requirements Up to 240 Watt Convection in 3" x 5" x 1.4" Package Up to 800 K Hrs MTBF Suited for Type BF Medical Products 2 × MOPP isolation Safety Standards CB Certified for worldwide use Model Number: MDS-300APB24 AA Unit Weight: 405 g (0.89 lb.) Dimensions (L x W x H): 127.3 x 76.5 x 36.1 mm (5 x 53 x 1.4 inch) General Description Delta’s new MDS-300APB24 AA open frame design offers a high energy density (14.3 Watts/in3) 3x5 inch design for Type BF patient access medical products. With operating parameters of 90 to 264 Vac universal input voltage, temperatures of -10 to +70 degrees centigrade, and altitudes of up to 5000 meters (16,400 feet), the design is well suited for a variety of both medical and non-medical applications. Other features include input surge of 300 Vac, low leakage current, no-load input power < 0.5 Watt, and 800K hour MTBF. This product is certified for EMC standards EN/BS EN 55011 for industrial, scientific and medical (ISM) radio-frequency equipment, and EN/BS EN 55032 for Industrial Technology Equipment (ITE) radio-frequency equipment. An enhanced feature set, includes a 5 Volt/0.5 amp standby output, remote on/off, remote sense, and a power good signal that are included as part of the standard product. The design, which has protection against shock compliant with 2XMOPP and Type BF requirements, has both medical (with risk report available), and ITE safety approvals, including cURus (US & Canada) /TUV; plus, CB certificates with all national deviations. Full compliance with RoHS Directive for environmental protection is included. The unit comes in a standard 3x5 inch footprint, with height suitable for 1U applications. Robust terminals are capable of multiple connections of the main output to the end product. Model Information (All with 5 V/0.5 A standby available): Model Number Input Voltage Output Voltage Convection Current Output Forced Air Current Output MDS-300APB24 90-264 Vac 24 Vdc 0-12.5A (with 10 CFM forced air) 0-10 A Model Numbering MDS Delta Medical Power Supply - 300 A P B 24   Max wattage in the product series. 300 → 300 W Family Code A~Z Product Type P: Open Frame Input Type Code B: 3pin Class I Output Voltage 24 for 24 V Blank AA: With Remote On/Off AE: Without Remote On/Off Refer to page 7 1 All parameters are specified at 25°C ambient unless otherwise noted. www.DeltaPSU.com (January 2024, Rev. 19.1) PDF