LD15-25B05R2
Mornsun
AC/DC Converter LD15-25BxxR2 Series 15W, AC-DC converter FEATURES  Ultra-wide 176 - 418VAC and 248 - 591VDC input voltage range  Operating ambient temperature range: -40℃ to +85℃  Up to 85% efficiency  No-load power consumption 0.3W  5000m altitude application  Industrial-grade design  EMI performance meets CISPR32/EN55032 CLASS B, EN55014  EN62368 safety approval RoHS LD15-25BxxR2 s...
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Выходная мощность (ном)
Выход
Напряжение 1 канала
Выходной ток 1 канала
Тип стабилизации
Вход
Конструктивное исполнение
Возможности
Типы защиты КЗ, перегрузка, перенапряжение
Количество выходов
Тип управления выходом
Исполнение
Напряжение изоляции вход-выход
Применение
Размер 52.4×27.2×24 мм
Рабочая температура
Примечание AC-DC Regulated Power Supply Module
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 3
показать свернуть
товара
A+ LD15-23B05R2-M (MORNSUN)
на поддоне 35 шт AC-DC Regulated Power Supply Module
A+ LHE20-20B05 (MORNSUN)
на поддоне 20 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение AC-DC Regulated Power Supply Module
A+ HLK-15M05C (HI-LINK)
DIP4
15M05C/15M09C/15M12C/15M15C/15M24C
AC/DC Converter LD15-25BxxR2 Series 15W, AC-DC converter FEATURES  Ultra-wide 176 - 418VAC and 248 - 591VDC input voltage range  Operating ambient temperature range: -40℃ to +85℃  Up to 85% efficiency  No-load power consumption 0.3W  5000m altitude application  Industrial-grade design  EMI performance meets CISPR32/EN55032 CLASS B, EN55014  EN62368 safety approval RoHS LD15-25BxxR2 series AC-DC converters is one of Mornsun’s new generation compact size power converter. They feature wide input range accepting either AC or DC voltage, high reliability, low power consumption and reinforced isolation. The product corresponds to the use of three-phase alternating current with two phases to achieve ground fault protection, while meeting the power supply requirements of the system board in the power system, such as the application of charging point. All models are particularly suitable for industrial control, electric power, instrumentation and smart home applications which have high requirement for dimension and don’t have high requirement on EMC. For extremely harsh EMC environment, we recommend using the application circuit show in Design Reference of this datasheet. Selection Guide Certification CE Nominal Output Voltage and Current Efficiency at 220VAC (%) Typ. Capacitive Load (uF) Max. LD15-25B05R2 5V/3000mA 81 3000 LD15-25B09R2 9V/1670mA 83 1500 Part No. LD15-25B12R2 Output Power 15W 12V/1250mA 84 1000 LD15-25B15R2 15V/1000mA 84 560 LD15-25B24R2 24V/625mA 85 150 Input Specifications Item Input Voltage Range Input Certified Voltage Range Operating Conditions Min. Typ. Max. Unit AC input 176 -- 418 VAC DC input 248 -- 591 VDC AC input 176 -- 277 VAC DC input 248 -- 390 VDC Hz 47 -- 63 Input Current 220VAC -- -- 0.30 Inrush Current 220VAC -- 30 -- Leakage Current 277VAC/50Hz Input Frequency A 0.25mA RMS Max. 2A, slow-blow, required (The actual use needs to be selected according to the application enviroment) Recommended External Input Fuse Hot Plug Unavailable Output Specifications Item Operating Conditions Output Voltage Accuracy Min. Typ. Max. -- ±3 ±5 Unit Line Regulation Full load -- ±1 ±1.5 Load Regulation 10%-100% load -- ±1.5 ±3 Ripple & Noise* 20MHz bandwidth (peak-to-peak value), 10%-100% load -- -- 150 mV Stand-by Power Consumption 220VAC -- 0.3 0.5 W Short Circuit Protection Hiccup, continuous, self-recovery ≥110%Io, self-recovery Over-current Protection Minimum Load* Hold-up Time % 220VAC 10 -- -- % -- 8 -- ms Note: 1. *The “Tip and barrel method” is used for ripple and noise test, output parallel 10uF electrolytic capacitor and 1uF ceramic capacitor, please refer to AC-DC Converter Application Notes for specific information. 2. *The product is able to work with 0%-10% load and with stable output. 2021.04.14-A/2 Page 1 of 4 MORNSUN Guangzhou Science & Technology Co., Ltd. reserves the copyright and right of final interpretation PDF