LMF200-23B36UH
Mornsun
AC/DC 200W Enclosed Switching Power Supply LMF200-23BxxUH, LMF200-23BxxUH-YW Series FEATURES  Universal 85 - 305VAC or 120 - 430VDC Input voltage  Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal)  Semi-potted process, fanless design  Operating ambient temperature range: -40℃ to +70℃  High efficiency, active PFC  150% peak load output for 1 second  High I/O isolation test voltage up to...
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Выходная мощность (ном)
Выход
Напряжение 1 канала
Выходной ток 1 канала
Тип стабилизации
Вход
Конструктивное исполнение
Возможности безвентиляторный, 150% перегрузка, ККМ
Типы защиты КЗ, перегрузка, перенапряжение, перегрев
Количество выходов
Тип управления выходом
Исполнение
Входное напряжение AC
Входное напряжение DC
Коэффициент мощности
Напряжение изоляции вход-выход
Применение
КПД
Размер 194×55×26 мм
Рабочая температура
Примечание AC-DC Power Factor Correction Module
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
показать свернуть
товара
A+ LMF200-23B36 (MORNSUN)
КЗ, перегрузка, перенапряжение, перегрев
AC/DC 200W Enclosed Switching Power Supply LMF200-23BxxUH, LMF200-23BxxUH-YW Series FEATURES  Universal 85 - 305VAC or 120 - 430VDC Input voltage  Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal)  Semi-potted process, fanless design  Operating ambient temperature range: -40℃ to +70℃  High efficiency, active PFC  150% peak load output for 1 second  High I/O isolation test voltage up to 4000VAC RoHS Report EN62368-1 GB4943.1 BS EN 62368-1  Output short circuit, over-current, over-voltage, over-temperature protection  Operating altitude up to 5000m  Safety according to UL62368, EN60335, EN61558 LMF200-23BxxUH series is one of Mornsun’s enclosed fanless semi-potted ultra narrow AC-DC switching power supply, it is suitable for industrial and outdoor occasions where the application environment is relatively harsh. It features 305VAC operating conditions, universal AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, high PF value, high efficiency, high reliability, 150% peak load output and operating altitude up to 5000m. These converters offer excellent EMC performance and meet EN/UL/BS EN 62368, EN60335, EN61558, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, lighting, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Selection Guide Part No.* Output Power (W) Nominal Output Voltage and Current (Vo/Io) Output Voltage Adjustable Range (V) Efficiency at 230VAC (%) Typ. Max. Capacitive Load (µF) LMF200-23B05UH 200 5V/40A 4.5-5.5 91 10000 LMF200-23B12UH 200.4 12V/16.7A 11.4-12.6 93 8000 LMF200-23B24UH 201.6 24V/8.4A 22.8-25.2 94 5000 LMF200-23B36UH 201.6 36V/5.6A 34.2-37.8 94 3000 LMF200-23B48UH 201.6 48V/4.2A 45.6-50.4 94 2000 Certification CCC/EN Note: *12V, 24V output product with optional salt-spray proof at terminal: LMF200-23BxxUH-YW. Input Specifications Item Input Voltage Range Operating Conditions Min. Typ. Max. Unit AC input 85 -- 305 VAC DC input 120 -- 430 VDC 47 -- 63 Hz 115VAC -- 2.1 2.5 230VAC -- 1.0 1.2 115VAC -- 40 -- -- 80 -- -- 0.98 -- -- 0.95 -- Input Voltage Frequency Input Current Inrush Current Power Factor Leakage Current 230VAC 115VAC 230VAC Cold start Full load 240VAC A -- <0.5mA Hot Plug Unavailable 2022.09.16-A/1 Page 1 of 5 MORNSUN Guangzhou Science & Technology Co., Ltd. reserves the copyright and right of final interpretation PDF