LOF550-20B24-CF
Mornsun
AC/DC 550W Enclosed Switching Power Supply LOF550-20Bxx-C(-CF) Series FEATURES  Universal 90 - 264VAC or 127 - 370VDC input voltage  Operating ambient temperature range: -40℃ to +70℃  Built-in active PFC function  Output short circuit, over-current, over-voltage CB Report UL62368-1 EN62368-1 BS EN62368-1 ES60601-1 EN60601-1 BS EN60601-1 RoHS IEC60601-1         protection...
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Выходная мощность (ном)
Выход
Напряжение 1 канала
Выходной ток 1 канала
Тип стабилизации
Вход
Конструктивное исполнение
Возможности стандарт, Baseplate, ККМ, Remote Sense, выход Standby
Типы защиты КЗ, перегрузка, перенапряжение, перегрев
Количество выходов
Тип управления выходом
Входное напряжение AC
Входное напряжение DC
Коэффициент мощности
Напряжение изоляции вход-выход
Напряжение изоляции вход-земля
Напряжение изоляции выход-земля
Применение
КПД
Шум
Размер 160×86×43 мм
Рабочая температура
Примечание Forced Air Cooling, product with shell
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 3
показать свернуть
товара
A+ LMF600-20B24 (MORNSUN)
A+ PMC-24V600W1BA (DELTA)
перенапряжение, перегрузка, перегрев, КЗ
A+ PMR-24V600W1BT (DELTA)
AC/DC 550W Enclosed Switching Power Supply LOF550-20Bxx-C(-CF) Series FEATURES  Universal 90 - 264VAC or 127 - 370VDC input voltage  Operating ambient temperature range: -40℃ to +70℃  Built-in active PFC function  Output short circuit, over-current, over-voltage CB Report UL62368-1 EN62368-1 BS EN62368-1 ES60601-1 EN60601-1 BS EN60601-1 RoHS IEC60601-1         protection, over-temperature protection 320W with air cooling, 550W with 25CFM 5VDC standby output, 12VDC fan supply PG signal and remote sensing function Safety according to medical certification, suitable for BF application The base plate with conformal coating 3 years warranty Operating altitude up to 5000m Safety according to IEC62368, GB4943, IEC/EN60335, IEC/EN61558 LOF550-20Bxx-C(-CF) series is one of Mornsun’s enclosed AC-DC switching power supply and suitable for all kinds of BF type (be accessible to patients) medical system equipment. It features universal AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-1, IEC/UL/EN62368-1, GB4943.1, EN60335-1, IEC/EN61558-1, IEC/EN/ES60601-1 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home, etc. Selection Guide Certification Part No.* LOF550-20B12-C UL/EN/IEC LOF550-20B15-C LOF550-20B18-C Cooling Method* Output Power (W)* Nominal Output Voltage and Current (Vo/Io) Air cooling 309.6 12V/25.8A 25CFM 499.2 12V/41.6A Air cooling 310.5 15V/20.7A 25CFM 499.5 15V/33.3A Air cooling 320.4 18V/17.8A Output Voltage Adjustable Range (V) Efficiency at Capacitive Load 230VAC (µF) Max. (%) Typ. * 11.4 -12.6 91 6000 14.25 -15.75 92 6000 17.1-19.9 92.5 6000 22.8 - 25.2 93 6000 25.65 - 28.35 93.5 4000 34.2 - 37.8 94 3000 45.6 - 50.4 94 2000 51.3 - 56.7 94 1500 25CFM 500.4 18V/27.8A Air cooling 319.2 19V/16.8A 25CFM 499.7 19V/26.3A Air cooling 309.6 24V/12.9A 25CFM 549.6 24V/22.9A Air cooling 310.5 27V/11.5A 25CFM 550.8 27V/20.4A Air cooling 309.6 36V/8.6A 25CFM 550.8 36V/15.3A Air cooling 312.0 48V/6.5A 25CFM 550.0 48V/11.46A Air cooling 310.5 54V/5.75A 25CFM 550.8 54V/10.2A LOF550-20B12-CF Forced air cooling 499.2 12V/41.6A 11.4 -12.6 91 6000 LOF550-20B15-CF Forced air cooling 499.5 15V/33.3A 14.25 -15.75 92 6000 LOF550-20B18-CF Forced air cooling 500.4 18V/27.8 LOF550-20B19-CF Forced air cooling 499.7 19V/26.3 17.1-19.9 92.5 6000 UL/EN/IEC LOF550-20B24-CF Forced air cooling 549.6 24V/22.9A 22.8 - 25.2 93 6000 UL/EN LOF550-20B27-CF Forced air cooling 550.8 27V/20.4A 25.65 - 28.35 93.5 4000 -LOF550-20B19-C UL/EN/IEC LOF550-20B24-C LOF550-20B27-C UL/EN LOF550-20B36-C LOF550-20B48-C UL/EN/IEC LOF550-20B54-C UL/EN/IEC -- 2024.02.26-B/0 Page 1 of 8 MORNSUN Guangzhou Science & Technology Co., Ltd. reserves the copyright and right of final interpretation PDF