URB4805YMD-15WR3
Mornsun
DC/DC Converter URB_YMD-15WR3 Series FEATURES 15W isolated DC-DC converter DIP package Ultra-wide input and regulated single output  Ultra-wide 4:1 input voltage range  High efficiency up to 91%  I/O isolation test voltage 1.5k VDC  Input under-voltage protection, output short-circuit, over-current, over–voltage protection  Operating ambient temperature range -40℃ to +105℃  CISPR32/EN5...
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Комплекс защит
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 25.4×25.4×11.7 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 22
показать свернуть
товара
P= 68DW15-48S05RNL (YDS)
A- MDS15A-05 (MW)
в линейках 18 шт
A- NSD15-48S5 (MW)
2X15INCH на поддоне 30 шт Преобразователь напряжения DC-DC на плату. 15Вт,Uвх=18-72В, Uвых=5В/3А,изоляция 1.5КВ A... перегрузка, перенапряжение, перегрев
A- NSD15-12S5 (MW)
2X15INCH на поддоне 30 шт Преобразователь напряжения DC-DC на плату. 15Вт,Uвх=9.4-36В, Uвых=5В/3А,изоляция 1.5КВ ... перегрузка, перенапряжение, перегрев
A- MDS20B-05 (MW)
в линейках 18 шт
A- MDS20A-05 (MW)
A- DDR-15L-5 (MW)
в коробках 60 шт КЗ, переполюсовка, пониженное входное напряжение
A- DDR-15G-5 (MW)
в коробках 80 шт КЗ, переполюсовка, пониженное входное напряжение
A- SD-15A-05 (MW)
A- URB4805YMD-20WR3 (MORNSUN)
A- RSDW20F-05 (MW)
в линейках 12 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение, пониженное входное напряжение
A- SD-15A-5 (MW)
A- MDS20C-05 (MW)
A- SD-25C-5 (MW)
1 шт DC-DC модульный преобразователь - Монтаж: в кожухе; P вых: 25 Вт; #: 1; U вх: 36...72 В... КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- VRB2405LD-15WR3 (MORNSUN)
2X1INCH в линейках 19 шт стандарт, подстройка выхода, функция Remote On/Off, изолированный
A- URB4805LD-20WR3 (MORNSUN)
A- URB2405YMD-15WR3 (MORNSUN)
в линейках 19 шт
A- URB2405LD-20WR3 (MORNSUN)
A- VRB2405YMD-15WR3 (MORNSUN)
A- SKA20B-05 (MW)
2X1INCH в линейках 10 шт DC/DC-Conv 18-36V:+5V 4000mA 20W КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- SKA20A-05 (MW)
2X1INCH в линейках 10 шт DC/DC-Conv 9-18V:+5V 4000mA 20W КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- URB2405XYMD-20WR3 (MORNSUN)
DC/DC Converter URB_YMD-15WR3 Series FEATURES 15W isolated DC-DC converter DIP package Ultra-wide input and regulated single output  Ultra-wide 4:1 input voltage range  High efficiency up to 91%  I/O isolation test voltage 1.5k VDC  Input under-voltage protection, output short-circuit, over-current, over–voltage protection  Operating ambient temperature range -40℃ to +105℃  CISPR32/EN55032 CLASS A EMI compliant without external components  Input reverse polarity protection available with chassis(A2S) or 35mm DIN-rail mounting(A4S) version  Industry standard pin-out Patent Protection Report UL62368-1 EN62368-1 Report BS EN62368-1 CB  Meets EN50155 railway standard RoHS IEC62368-1 URB_YMD-15WR3 series of isolated DC-DC converter products feature an ultra-wide 4:1 input voltage with efficiencies of up to 91%, 1500VDC input to output isolation, an operating ambient temperature range of -40℃ to +105℃, input under-voltage protection, output short-circuit, over-current, over-voltage protection, CISPR32/EN55032 CLASS A EMI compliant without external components, which makes them widely used in industrial control, electric power, instruments communication and railway applications. Optional packages are offered for chassis or DIN-rail mounting (A2S, A4S), adding additional input reverse polarity protection. Selection Guide Input Voltage (VDC) Certification Part No. ① ③ Max. URB2403YMD-15WR3 URB2405YMD-15WR3 URB2412YMD-15WR3 URB2415YMD-15WR3 UL/EN/BS EN/IEC Output Voltage (VDC) Current(mA) Max./Min. Full Load ④ Efficiency (%) Min./Typ. Capacitive Load (µF)Max. 3.3 4000/0 86/88 4700 ② Nominal (Range) 24 (9-36) 40 5 3000/0 88/90 4700 12 1250/0 88/90 1000 15 1000/0 89/91 820 URB2424YMD-15WR3 24 625/0 89/91 270 URB4803YMD-15WR3 3.3 4000/0 86/88 4700 URB4805YMD-15WR3 5 3000/0 88/90 4700 12 1250/0 89/91 1000 15 1000/0 89/91 820 24 625/0 89/91 270 URB4812YMD-15WR3 URB4815YMD-15WR3 URB4824YMD-15WR3 48 (18-75) 80 Notes: 1 Use “H” suffix for heat sink mounting, “A2S” suffix for chassis mounting and “A4S” suffix for DIN-Rail mounting. We recommend to choose modules with a heat sink for enhanced heat dissipation and applications with extreme temperature requirements; 2 The A2S and A4S Model’s start-up and minimum input voltages are increased by 1VDC due to the input reverse polarity protection circuit; 3 Exceeding the maximum input voltage may cause permanent damage; 4 Efficiency is measured at nominal input voltage and rated output load; efficiencies for A2S and A4S model is decreased by 2% due to the input reverse polarity protection circuit. 2022.01.17-A/6 Page 1 of 8 MORNSUN Guangzhou Science & Technology Co., Ltd. reserves the copyright and right of final interpretation PDF