SKA20A-15
DC/DC преобразователи на печатную плату
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Комплекс защит КЗ, перегрузка, перенапряжение
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
Уровень пульсаций
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 50.8×25.4×11.2 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 23
показать свернуть
товара
A- MDS20A-15 (MW)
18 шт
A- URB2415LD-20WR3 (HI-LINK)
КЗ, перегрузка, перенапряжение, от пониженного входного напряжения
A- RDDW20F-15 (MW)
КЗ, перегрузка, перенапряжение, пониженное входное напряжение
A- RDDW20UW-15 (MW)
A- DDR-30G-15 (MW)
в коробках 6 шт
A- DDR-30L-15 (MW)
в коробках 96 шт КЗ, переполюсовка, пониженное входное напряжение
A- DKA30B-15 (MW)
2X2INCH в линейках 5 шт Преобразователь напряжения DC-DC на плату. 30Вт, стабилизированный, Uвх=18-36В, выход ±...
A- K7815-2000R3 (MORNSUN)
SIP3 в линейках 44 шт стандарт, SCP, Linear Regulator Replacement
A- URA2415LD-20WR3 (MORNSUN)
2X1INCH в линейках 19 шт стандарт, подстройка выхода, изолированный
A- URA2415LD-30WR3 (MORNSUN)
A- RSDW20F-15 (MW)
A- RSDW20G-15 (MW)
A- RSDW20UW-15 (MW)
2X1INCH 11 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение, пониженное входное напряжение
A- SKA20B-15 (MW)
2X1INCH 1 шт DC/DC-Conv 18-36V:+15V 1333mA 20W КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- MDS20B-15 (MW)
в линейках 18 шт
A- DKA30A-15 (MW)
2X2INCH в линейках 5 шт DC-DC модульный преобразователь - Монтаж: на плату, 2x2 inch; P вых: 30 Вт; #: 2; U вх:...
A- DKM30F-15N (MW)
10 шт
КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- DKM30G-15N (MW)
10 шт
КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- DKMW20F-15 (MW)
A- DKMW20G-15 (MW)
A- DKMW30F-15 (MW)
в линейках 2 шт
A- DKMW30G-15 (MW)
A- SKM30F-15N (MW)
Файлы 2
SKA20 20W DC-DC Regulated Single Output Converter series Features : 2" 1" compact size 2:1 wide input range High efficiency up to 89.5% 1500VDC I/O isolation Built-in remote ON/OFF control Built-in trimming output Built-in EMI filter Protections: Short circuit / Overload / Input and Output Over voltage Cooling by free air convection Six-sided shield metal case 100% burn-in test Low cost / High reliability Approvals: FCC / CE 2 years warranty SPECIFICATION ORDER NO. SKA20A-05 SKA20B-05 SKA20C-05 SKA20A-12 SKA20B-12 SKA20C-12 SKA20A-15 SKA20B-15 SKA20C-15 DC VOLTAGE 5V 12V 15V CURRENT RANGE 400 ~ 4000mA 166 ~ 1666mA 133 ~ 1333mA RATED POWER 20W 60mVp-p 60mVp-p 220uF -20 ~ +10% 100uF -20 ~ +10% RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 50mVp-p OUTPUT LINE REGULATION Note.3 0.2% LOAD REGULATION Note.4 0.5% 2.0% VOLTAGE ACCURACY 300KHz typ. SWITCHING FREQUENCY EXTERNAL CAPACITANCE LOAD (max.) 1000uF EXTERNAL TRIM Adj. RANGE(Typ.) 10% VOLTAGE RANGE A: 9 ~ 18VDC B: 18 ~ 36VDC C: 36 ~ 75VDC 88% 88.5% 87.5% 88% 88.5% 87.5% 89% 89.5% 88% Full load 1910mA 970mA 490mA 1910mA 970mA 500mA 1870mA 950mA 490mA No load 55mA 40mA 35mA 25mA 15mA 35mA 25mA 15mA EFFICIENCY (Typ.) DC CURRENT INPUT 80mA Pi network Power ON : R.C ~ -Vin > 2.5VDC or open circuit ; Power OFF : R.C ~ -Vin < 0.5VDC or short FILTER REMOTE CONTROL Fuse recommended PROTECTION 110% ~ 180% rated output power OVER CURRENT PROTECTION (Note. 5) SHORT CIRCUIT OVER VOLTAGE Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed All output equipped with short circuit Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed Input(Typ.) A: >20 ~ 23VDC B: >40 ~ 43VDC C: >80 ~ 82VDC input voltage Output Protection type : Shut down o/p voltage, recovers automatically after fault condition is removed -40 ~ +85 WORKING TEMP. WORKING HUMIDITY (Refer to "Derating Curve") 20% ~ 90% RH non-condensing ENVIRONMENT STORAGE TEMP., HUMIDITY -55 ~ +125 , 10 ~ 95% RH 0.03% / (0 ~ 50 ) TEMP. COEFFICIENT 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes VIBRATION I/P-O/P:1.5KVDC WITHSTAND VOLTAGE I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25 / 70% RH SAFETY & ISOLATION RESISTANCE EMC EMISSION EMC Compliance to EN55022 Class A, FCC part 15 Class A EMC IMMUNITY Compliance to EN61000-4-2,3,4,5,6,8, light industry level, criteria A 700Khrs min. MIL-HDBK-217F(25 50.8*25.4*11.2 mm or 2"*1"*0.44" inch (L*W*H) WEIGHT 31.2g 20.4[0.80] 5.8 [0.23] Unit:mm(inch) 1 5 4 SIDE VIEW +Vin 4 Trim 2 -Vin 5 -Vout 3 +Vout 6 R.C -Vin +Vout -Vout 0.10mm 50 3 5 20K LOAD VR -40 VR 1 25.4[1.00] 100 External Output Trimming 2 3 10.2 [0.40] Pin No. Output 1 NOTE: Pin Size is Tolerance 1.0 20.32[0.80] 2 BOTTOM VIEW Pin No. Output 15.24[0.60] 50.8[2.00] 7.62 5.08 [0.30] [0.20] 6 Derating Curve Pin Configuration Mechanical Specification NOTE ) MTBF DIMENSION LOAD (%) OTHERS 11.2[0.44] +Vin Trim 25 50 75 Ta ( 4 UP 0 DOWN 85 100 ) TRIMPOT 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Line regulation is measured from low line to high line at rated load. 4.Load regulation is measured from 10% to 100% rated load. 5.Please prevent the converter from operating in overload or short circuit condition for more than 30 seconds. File Name:SKA20-SPEC 2012-01-07 PDF