SKA60C-15
DC/DC преобразователи на печатную плату
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Комплекс защит
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
Уровень пульсаций
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 50.8×50.8×11 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 10
показать свернуть
товара
A- RSDW60F-15 (MW)
6 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение, пониженное входное напряжение
A- SKA60B-15 (MW)
2X2INCH в линейках 5 шт
A- RSDW60G-15 (MW)
КЗ, перегрузка, перенапряжение, пониженное входное напряжение
A- NID100-15 (MW)
A- NID65-15 (MW)
6 шт
A- SKM50B-15 (MW)
2X1INCH в линейках 10 шт DC-DC модульный преобразователь - Монтаж: на плату, 2x1 inch; P вых: 50 Вт; #: 1; U вх:... КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- RDDW60F-15 (MW)
в линейках 18 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение, пониженное входное напряжение
A- RDDW60G-15 (MW)
A- DDR-60L-15 (MW)
в коробках 60 шт КЗ, переполюсовка, пониженное входное напряжение
A- DDR-60G-15 (MW)
Файлы 2
SKA60 60W DC-DC Regulated Single Output Converter series ■ Features : 2"×2" compact size 2:1 wide input range High efficiency up to 93% 1500VDC I/O isolation Built-in remote ON / OFF control Built-in remote sense Trimming output ±1 0% Comply with CE / FCC without external components Protections: Short circuit / Overload / Input and output Over voltage Cooling by free air convection Six-sided shield metal case 100% burn-in test Low cost / High reliability Output 3.3V available 2 years warranty SPECIFICATION ORDER NO. SKA60A-05 SKA60B-05 SKA60C-05 SKA60B-12 SKA60C-12 SKA60A-15 5V 12V 15V CURRENT RANGE 1.2 ~ 12A 0.5 ~ 5A 0.4 ~ 4A RATED POWER 60W 80mVp-p 100mVp-p RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 60mVp-p OUTPUT SKA60A-12 DC VOLTAGE LINE REGULATION Note.3 ±0.5% LOAD REGULATION Note.4 ±0.5% SKA60B-15 SKA60C-15 ±2.0% VOLTAGE ACCURACY 250KHz min. 220uF EXTERNAL CAPACITANCE LOAD (max.) 1000uF EXTERNAL TRIM Adj. RANGE(Typ.) ±10% A: 9 ~ 18VDC B: 18 ~ 36VDC C: 36 ~ 75VDC VOLTAGE RANGE 91% 90.5% 92% 92% EFFICIENCY (Typ.) SWITCHING FREQUENCY DC CURRENT No load 93% 92.5% 5445mA 2715mA 1370mA 5400mA 2690mA 1370mA 185mA 120mA 60mA 160mA 120mA 60mA 160mA 120mA 85mA REMOTE CONTROL PROTECTION Power ON : R.C ~ -Vin > 2.5VDC or open circuit ; Power OFF : R.C ~ -Vin < 0.5VDC or short Fuse recommended (Note. 5) OVER VOLTAGE OTHERS 92% 1370mA Pi network PROTECTION SHORT CIRCUIT SAFETY & EMC 92% 2775mA FILTER 110% ~ 160% rated output power OVER CURRENT ENVIRONMENT 92.5% 5505mA Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed All output equipped with short circuit Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed Input(Typ.) A: >20 ~ 25VDC B: >40 ~ 50VDC C: >80 ~ 100VDC input voltage Protection type : Shut down o/p voltage, recovers automatically after fault condition is removed Output(Typ.) 5Vo : 7V ~ 8.95V ; 12Vo : 15V ~ 19.2V ; 15Vo : 18V ~ 23.3V WORKING TEMP. -40 ~ +70℃ (Refer to "Derating Curve") CASE TEMP. +100℃ max. 20% ~ 90% RH non-condensing STORAGE TEMP., HUMIDITY -55 ~ +105℃, 10 ~ 95% RH ±0.03% / ℃ (0 ~ 50℃) TEMP. COEFFICIENT WORKING HUMIDITY VIBRATION SAFETY STANDARDS 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes EAC TP TC 020/2011 (EAC TP TC 004 for 48Vin type only) approved WITHSTAND VOLTAGE ISOLATION RESISTANCE EMC EMISSION EMC IMMUNITY I/P-O/P:1.5KVDC I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25℃/ 70% RH DIMENSION 50.8*50.8*11.0 mm or 2"*2"*0.43" inch (L*W*H) WEIGHT 67g Compliance to BS EN/EN55032 Class A, FCC part 15 Class A without external components, EAC TP TC 020 Compliance to BS EN/EN61000-4-2,3,4,5,6,8, light industry level, criteria A, EAC TP TC 020 Unit:mm(inch) 50.8 (2.00) 5.8 (0.23) 7.62 5.08 7.62 5.08 (0.3) (0.2) (0.3) (0.2) 45.7 (1.8) 50.8 (2.00) 4 5 6 11 (0.43) 5.08 (0.2) Pin No. Output 1 2 3 4 Pin No. Output 5 6 7 8 R.C -Vin +Vin -R.S +R.S +Vout -Vout TRIM 100 7 8 External Output Trimming BOTTOM VIEW 3 2 Derating Curve Pin Configuration Mechanical Specification 2 -Vin +Vout 10.16 12.7 (0.4) (0.5) -Vout 50 6 1 7 1.0ψ (0.04 ± 0.005) 1MΩ LOAD VR -40 0 25 VR 3 +Vin TRIM 50 55 70 90 Ta (℃) 8 UP NOTE Protection type : Clamp by TVS diode LOAD (%) INPUT Full load 100uF DOWN TRIMPOT 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25℃ 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Line regulation is measured from low line to high line at rated load. 4.Load regulation is measured from 10% to 100% rated load. 5.Please prevent the converter from operating in overload or short circuit condition for more than 30 seconds. ※ Product Liability Disclaimer:For detailed information, please refer to https://www.meanwell.com/serviceDisclaimer.aspx File Name:SKA60-SPEC 2021-12-01 PDF