SPA02E-15
DC/DC преобразователи на печатную плату
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Комплекс защит
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
Уровень пульсаций
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 21.8×9.2×11.1 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 16
показать свернуть
товара
A- SPAN02E-15 (MW)
A- DPAN02E-15 (MW)
A- SMU02L-15 (MW)
SIP4 в линейках 42 шт
A- QA04 (MORNSUN)
SIP76 в линейках 25 шт
A- A0515S-2WR3 (MORNSUN)
SIP76 в линейках 25 шт
A- UWE1215S-3WR3 (MORNSUN)
SIP8 в линейках 22 шт
от пониженного входного напряжения, перегрузки, КЗ DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 3W, Hybrid
A- WRA1215ZP-3WR2 (MORNSUN)
A- WRA1215P-3WR2 (MORNSUN)
в линейках 15 шт
A- MDD02L-15N (MW)
SIP7 24 шт
A- MDD03F-15 (MW)
A- SFTN02L-15N (MW)
33 шт
A- SPAN02A-15 (MW)
A- MDS02L-15N (MW)
SIP7 в линейках 24 шт
A- DETN02L-15 (MW)
A- DETN02L-15N (MW)
A- H0515S-2WR2 (MORNSUN)
Файлы 2
S PA 0 2 2W DC-DC Regulated Single Output Converter series ■ Features : 2:1 wide input range 4:1 wide input range (A / B Type Only) 1000VDC I/O isolation 3000VDC I/O isolation (Option) Built-in remote ON/OFF control Built-in EMI filter Protections: Short circuit / Overload Cooling by free air convection Single in line package 100% full load burn-in test Low cost / High reliability Modified models available: output 3.3V/9V 2 years warranty SPECIFICATION ORDER NO. SPA02E-05 SPA02A-05 SPA02B-05 SPA02C-05 SPA02E-12 SPA02A-12 SPA02B-12 SPA02C-12 SPA02E-15 SPA02A-15 SPA02B-15 SPA02C-15 DC VOLTAGE 5V 12V CURRENT RANGE 40 ~ 400mA 15 ~ 150mA 17 ~ 167mA RATED POWER 2W 1.8W RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 60mVp-p LINE REGULATION Note.3 ±0.5% LOAD REGULATION INPUT PROTECTION (Note. 5) OTHERS 2W 60mVp-p Note.4 ±0.5% ±2.0% SWITCHING FREQUENCY VOLTAGE RANGE 100KHz min. E: 4.5 ~ 9VDC EFFICIENCY (Typ.) 71% DC CURRENT Full load E: 600mA A: 225mA B: 115mA C: 60mA No load A: 25mA C: 8mA FILTER Capacitor Type REMOTE CONTROL PROTECTION Power ON : R.C. ~ -Vin < 1VDC or open ; Power OFF : R.C. ~ -Vin > 4VDC Fuse recommended OVERLOAD 150 ~ 250% rated output power Protection type : Recovers automatically after fault condition is removed A: 9 ~ 18VDC 76% E: 50mA 76% B: 18 ~ 36VDC 74% C: 36 ~ 72VDC 74% B: 15mA 80% 80% 82% 76% 80% 80% 78% All output equipped with short circuit Protection type : Recovers automatically after fault condition is removed WORKING TEMP. SAFETY 1.8W 60mVp-p VOLTAGE ACCURACY SHORT CIRCUIT ENVIRONMENT 12 ~ 120mA 13 ~ 133mA 2W -40 ~ +85℃ (Refer to "Derating Curve") WORKING HUMIDITY 20% ~ 90% RH non-condensing STORAGE TEMP., HUMIDITY -40 ~ +105℃, 10 ~ 95% RH ±0.05% / ℃ (0 ~ 50℃) TEMP. COEFFICIENT VIBRATION SAFETY STANDARDS 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1 cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes WITHSTAND VOLTAGE I/P-O/P:1KVDC ISOLATION RESISTANCE ISOLATION CAPACITANCE I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25℃/ 70% RH 80pF max. EMC EMISSION EMC IMMUNITY MTBF DIMENSION Compliance to EN55032 Class B, FCC part 15 Class B , EAC TP TC 020 Compliance to EN61000-4-2,3,4,5,6,8 light industry level, criteria A , EAC TP TC 020 600Khrs min. MIL-HDBK-217F(25℃) 21.8*9.2*11.1mm or 0.86"*0.36"*0.44" inch (L*W*H) WEIGHT 4.8g EAC TP TC 004 approved Unit:mm(inch) 0.5±0.05(0.02) 2.54(0.1) 1 2 3 0.5 (0.02) 5 6 7 8 3.81±0.5(0.15) 5.08 (0.2) BOTTOM VIEW 9.2(0.36) 17.78(0.7) 3.2(0.13) 11.1(0.44) 21.8(0.86) FRONT VIEW Derating Curve Pin Configuration Mechanical Specification Pin No. Output 1 2 3 5 6 7 8 - Vi n + Vi n R.C. N.C. + Vo u t - Vo u t N.C. 100 LOAD (%) OUTPUT 15V 50 -40 0 25 50 70 85 100 2.01(0.08) Ta (℃) NOTE 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25℃ 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Line regulation is measured from low line to high line at rated load. 4.Load regulation is measured from 10% to 100% rated load. 5.Please prevent the converter from operating in overload or short circuit condition for more than 30 seconds. ※ Product Liability Disclaimer:For detailed information, please refer to https://www.meanwell.com/serviceDisclaimer.aspx File Name:SPA02-SPEC 2020-10-30 PDF