SPR01L-15
DC/DC преобразователи на печатную плату
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Комплекс защит
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
Уровень пульсаций
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 19.6×7.1×10.2 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 17
показать свернуть
товара
A- SFTN01L-15N (MW)
A- MDS01L-15N (MW)
SIP7 24 шт
A- SBTN01L-15 (MW)
SMD8 в линейках 38 шт
A- MDD01L-15N (MW)
SIP7 24 шт
A- A0515XT-1WR3 (MORNSUN)
SMD10 в линейках 32 шт
A- G0515S-1WR2 (MORNSUN)
SIP76 в линейках 25 шт
A- SFTN01L-15 (MW)
SMD1210 в линейках 32 шт
A- B0515LS-1WR3 (MORNSUN)
SIP76 в линейках 25 шт
A- B0515S-1WR3 (MORNSUN)
SIP4 в линейках 43 шт
A- B0515T-1WR3 (MORNSUN)
в линейках 38 шт
A- B0515XT-1WR3 (MORNSUN)
A- E0515S-1WR3 (MORNSUN)
A- F0515S-1WR3 (MORNSUN)
A- IF0515XT-1WR3 (MORNSUN)
в линейках 32 шт
A- A0515S-1WR3 (MORNSUN)
A- MDS01L-15 (MW)
SIP7 9 шт
A- DETN01L-15 (MW)
в линейках 32 шт
Файлы 2
SPR01 1W DC-DC Regulated Single Output Converter E¡ ¡½ ¡E¡E ¡E ¡E ¡E¡E ¡E ¡E¡E series Features : 1000VDC I/O isolation Internal SMD technology Built-in EMI filter Cooling by free air convection Non-conductive plastic case Single in line package 100% burn-in test Low cost / High reliability Approvals: FCC / CE 2 years warranty SELECTION GUIDE ORDER NO. SPR01L-05 DC OUTPUT VOLTAGE 5V OUTPUT CURRENT RANGE 0 ~ 200mA EFFICIENCY 57% 65% 62% 62% ORDER NO. SPR01L-12 SPR01M-12 SPR01N-12 SPR01O-12 SPR01M-05 SPR01N-05 SPR01O-05 SPR01L-09 SPR01M-09 SPR01N-09 SPR01O-09 57% 60% 60% 56% SPR01L-15 SPR01M-15 SPR01N-15 SPR01O-15 9V 0 ~ 100mA 15V DC OUTPUT VOLTAGE 12V OUTPUT CURRENT RANGE 0 ~ 84mA EFFICIENCY 58% 0 ~ 67mA 60% 60% 58% 60% 62% 60% 58% 10.8 ~ 13.2V 12V 21.6 ~ 26.4V 24V 43.2 ~ 52.8V 48V 4.5 ~ 5.5V 5V 10.8 ~ 13.2V 12V 21.6 ~ 26.4V 24V 43.2 ~ 52.8V 48V 141mA 67mA 35mA 350mA 141mA 67mA 35mA 15mA 10mA 6mA 32mA 15mA 10mA 6mA SPECIFICATION RATED POWER 1W RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 100mVp-p LINE REGULATION 1.0% LOAD REGULATION VOLTAGE ACCURACY SWITCHING FREQUENCY 50KHz min. VOLTAGE RANGE NORMAL VOLTAGE 4.5 ~ 5.5V 5V Full load 350mA No load 32mA INPUT CURRENT INPUT ¡Ó3.0%(max.) Capacitor type FILTER PROTECTION Fuse recommended OVERLOAD >110% rated output power Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed PROTECTION (Note. 4) ¡Ó Ó¡ Ó¡ 2.0%(Typ.) Note.3 1.0% All output equipped with short circuit SHORT CIRCUIT WORKING TEMP. Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed -25 ~ +71 (Refer to output load derating curve) WORKING HUMIDITY 20% ~ 90% RH non-condensing ¢J ENVIRONMENT STORAGE TEMP., HUMIDITY TEMP. COEFFICIENT VIBRATION WITHSTAND VOLTAGE ISOLATION RESISTANCE SAFETY & ISOLATION CAPACITANCE EMC EMC EMISSION EMC IMMUNITY MTBF OTHERS DIMENSION ¢J ¢J -25 ~ +105 , 10 ~ 95% RH 0.03% / (0 ~ 50 ) 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1 cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes I/P-O/P:1KVDC I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25 / 70% RH ¡Ó ¢J 80pF max. Compliance to EN55022 Class B, FCC part 15 Class B Compliance to EN61000-4-2,3,4,5,6,8, light industry level, criteria A ¢J 700khrs min. MIL-HDBK-217F(25 ) 19.6*7.1*10.2mm or 0.77"*0.28"*0.40" inch (L*W*H) 2.3g WEIGHT Unit: mm (inch) 10.14 (0.40) 19.6 (0.77) 0.5 (0.02) FRONT VIEW 0.5 (0.02) 2.2 (0.09) 2.54 5.08 5.08 (0.10) (0.20) (0.20) 7.1 (0.28) 1 2 4 6 Pin No. Output 1 +Vin 2 4 -Vin -Vout 6 +Vout 100 80 BOTTOM VIEW 1.2 (0.05) NOTE Derating Curve Pin Configuration Mechanical Specification 3.81 (0.15) ¢J LOAD (%) OUTPUT -25 ¢J 0 25 50 60 71 100 Ta ( ¢J) 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Load regulation is measured from 10% to 100% rated load. 4.Please prevent the converter from operating in overload or short circuit condition for more than 30 seconds. File Name: SPR01-SPEC 2012-07-18 PDF