SPU02M-12
DC/DC преобразователи на печатную плату
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Комплекс защит
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 19.6×7.1×10.2 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 17
показать свернуть
товара
P= SPUN02M-15 (MW)
SIP76 в линейках 14 шт
P= SPU02M-15 (MW)
SIP76 1 шт DC-DC модульный преобразователь -
A- DLC03A-12 (MW)
DIP168 в линейках 36 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- MDD03F-12 (MW)
11 шт
A- SLC03A-12 (MW)
A- SMU02M-12 (MW)
SIP4 в линейках 42 шт
A- SPBW03F-12 (MW)
в линейках 14 шт КЗ, перегрузка, пониженное входное напряжение
A- WRA1212P-3WR2 (MORNSUN)
в линейках 15 шт
A- WRA1212ST-3WR2 (MORNSUN)
в линейках 20 шт
A- WRA1212ZP-3WR2 (MORNSUN)
A- B1212S-2WR3 (MORNSUN)
в линейках 25 шт
A- WRB1212P-3WR2 (MORNSUN)
в линейках 15 шт
A- WRB1212S-3WR2 (MORNSUN)
SIP87 в линейках 22 шт стандарт, функция Remote On/Off, изолированный
A- F1212S-2WR3 (MORNSUN)
в линейках 25 шт
A- URB2412MT-3WR3 (MORNSUN)
SMD148 в ленте 130 шт
A- A1212S-2WR3 (MORNSUN)
A- UWF1212S-3WR3 (MORNSUN)
в линейках 22 шт
от пониженного входного напряжения, перегрузки, КЗ DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 3W, Hybrid
Файлы 3
SPU02 2W DC-DC Unregulated Single Output Converter series ■ Features : 3000VDC I/O isolation Internal SMD technology Built-in EMI filter Protection: Short circuit Cooling by free air convection Non-conductive plastic case Single in line package 100% full load burn-in test Low cost / High reliability 2 years warranty SPECIFICATION ORDER NO. 5V CURRENT RANGE 80 ~ 400mA EFFICIENCY (Typ.) 77% RATED POWER 2W SPU02M-12 SPU02N-12 77% 80% SPU02M-15 SPU02N-15 15V 27 ~ 133mA 33 ~ 167mA 79% SPU02L-15 81% 80% 83% 81% 82% RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 100mVp-p Note.3 ±1.2% for 1% input variation LOAD REGULATION Note.4 ±8.0% VOLTAGE ACCURACY ±2.0% SWITCHING FREQUENCY 100KHz min. VOLTAGE RANGE NORMAL VOLTAGE 4.5 ~ 5.5V 5V Full load 520mA No load 60mA 10.8 ~ 13.2V 21.6 ~ 26.4V 4.5 ~ 5.5V 5V 12V 24V 10.8 ~ 13.2V 21.6 ~ 26.4V 4.5 ~ 5.5V 5V 12V 24V 10.8 ~ 13.2V 21.6 ~ 26.4V 12V 24V 214mA 107mA 520mA 214mA 107mA 520mA 214mA 107mA 20mA 15mA 60mA 20mA 15mA 60mA 20mA 15mA FILTER Capacitor type PROTECTION Fuse recommended Momentary Protection type : Broken OVERLOAD PROTECTION Momentary SHORT CIRCUIT WORKING TEMP. Protection type : Broken -40 ~ +71℃ (Refer to "Derating Curve") WORKING HUMIDITY 20% ~ 90% RH non-condensing ENVIRONMENT STORAGE TEMP., HUMIDITY TEMP. COEFFICIENT VIBRATION WITHSTAND VOLTAGE ISOLATION RESISTANCE SAFETY & ISOLATION CAPACITANCE EMC EMC EMISSION EMC IMMUNITY MTBF OTHERS DIMENSION WEIGHT -40 ~ +105℃, 10 ~ 95% RH ±0.03% / ℃ (0 ~ 50℃) 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1 cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes I/P-O/P:3KVDC I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25℃/ 70% RH 80pF max. Compliance to EN55032 Class B, FCC part 15 Class B Compliance to EN61000-4-2,3,4,5,6,8, light industry level, criteria A 700khrs min. MIL-HDBK-217F(25℃) 19.6*7.1*10.2mm or 0.77"*0.28"*0.40" inch (L*W*H) 2.3g Unit: mm (inch) 10.14 (0.40) 19.6 (0.77) 3.81 (0.15) 1 2 FRONT VIEW 5.08 (0.20) 0.5 (0.02) 7.1 (0.28) 5 Derating Curve Pin Configuration Mechanical Specification 7 1.2 (0.05) NOTE SPU02L-12 12V LINE REGULATION INPUT CURRENT INPUT SPU02M-05 SPU02N-05 Pin No. Output 1 +Vin 2 5 -Vin -Vout 7 +Vout 100 LOAD (%) OUTPUT SPU02L-05 DC OUTPUT VOLTAGE 80 BOTTOM VIEW -40 0 25 50 60 71 100 Ta (℃) 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25℃ 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Line regulation is measured from low line to high line at rated load. 4.Load regulation is measured from 20% to 100% rated load. File Name: SPU02-SPEC 2017-11-16 PDF