ECEA2AU2R2
Конденсатор алюминиевый 100 В x 2.2 мкФ ±20%, -40...85 °C
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Ёмкость номинальная
Допуск по ёмкости
Напряжение номинальное
Температура рабочая
Ток пульсаций низких частот
  Примечание: Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2.2uF, Through Hole Mount
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Файлы 1
показать свернуть
Aluminium Electrolytic Capacitors/SU ( Radial Lead Type) Series: SU Discontinued Type: A ■ Features Life time:85°C 2000h ■Specifications Operating Temp. Range Rated W.V. Range -40 to +85°C 6.3 to 100V.DC 0.1 to 15000 µF Nominal Cap. Range Capacitance Tolerance -25 to +85°C 160 to 450V.DC 0.47 to 220 µF 20% (120Hz/+20°C) I <0.03 CV or 4 ( µA) after 1 minutes I <0.01 CV or 3 ( µA) after 2 minutes DC Leakage Current I <0.06 CV + 10 ( µA) after 2 minutes ( Whichever is the greater ) W.V. (V) tan δ tan δ 6.3 10 16 25 35 50 63 100 160 200 250 350 400 450 0.22 0.19 0.16 0.14 0.12 0.10 0.09 0.08 0.16 0.18 0.18 0.20 0.20 0.20 Add 0.02 per 1000 µF for products of 1000 µF or more. (120 Hz/+20°C ) W.V. (V) Z(-25°C)/Z(+20°C) Z(-40°C)/Z(+20°C) Characteristics at Low Temperature 6.3 4 8 10 3 6 16 2 4 25 2 4 35 2 3 50 2 3 1.Add 0.5 per 1000 µF for products of 1000 µF or more. 2.Add 1.0 per 1000 µF for products of 1000 µF or more. 63 2 3 100 160 200 250 350 400 450 2 2 2 3 5 15 15 3 - (Impedance ratio at 120Hz) After applying rated working voltage for 2000 hours at +85°C and then being stabilized at +20°C, capacitor shall meet the following limits. Capacitance change tan δ DC leakage current Endurance ±20% of initial measured value <150% of initial specified value < lnitial specified value After storage for 1000 hours at +85°C with no voltage applied and then being stabilized at +20°C, capacitor shall meet the limits specified in -Endurance-. Shelf Line ■ Explanation of Part Number E C E A Common code U Shape W.V. code Series Capacitance code Suffix ■ Dimensions in mm (not to scale) φ8> φ10< P.V.C. Sleeve φd±0.05 Vent P± 0.5 P± 0.5 (>6.3mmdia) L L <16:L+1.0 max L >20:L+2.0 max Body Dia. φD 14 min φD+0.5 max. 3 min Lead Dia. φd 5 0.5 6.3 0.5 8 0.6 10 0.6 12.5 0.6 16 0.8 18 0.8 Lead space P 2 2.5 3.5 5 5 7.5 7.5 φD+0.5 max. Design, Specifications are subject to change without notice. Ask factory for technical specifications before purchase and/or use. Whenever a doubt about safety arises from this product, please inform us immediately for technical consulation without fail. Mar. 2005 Ñ EE1 Ñ PDF