SFT01M-15
DC/DC преобразователи на печатную плату
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Комплекс защит
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
Уровень пульсаций
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 15.24×7.5×6 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 19
показать свернуть
товара
P= SFTN01M-15 (MW)
SMD1210 в линейках 32 шт
A- DETN01M-15 (MW)
в линейках 32 шт
A- B1215LS-1WR3 (MORNSUN)
в линейках 25 шт
A- B1215S-1WR3 (MORNSUN)
в линейках 43 шт
A- B1515LS-1WR3 (MORNSUN)
SIP4 в линейках 25 шт
A- F1215S-1WR3 (MORNSUN)
в линейках 25 шт
A- F1215XT-1WR3 (MORNSUN)
SMD8 в линейках 38 шт
A- QA01 (MORNSUN)
A- A1215S-1WR3 (MORNSUN)
A- A1515S-1WR3 (MORNSUN)
SIP5 в линейках 25 шт
A- MDD01M-15N (MW)
SIP7 24 шт
A- SFTN01M-15N (MW)
A- SPA01A-15 (MW)
SIP65 в линейках 25 шт
A- MDS01M-15N (MW)
SIP7 24 шт
A- DETN01M-15N (MW)
A- SBTN01M-15 (MW)
SMD8 в линейках 38 шт
A- SBTN01M-15N (MW)
A- SPRN01M-15 (MW)
SIP7 11 шт
A- SPU01M-15 (MW)
6 шт
Файлы 2
SFT01 1W DC-DC Unregulated Single Output Converter series Features : 3000VDC I/O isolation Internal SMD technology Protection: Short circuit Non-conductive plastic case Cooling by free air convection SMD package styles 100% full load burn-in test Low cost / High reliability Approved: UL / CUL 1 year warranty SPECIFICATION MODEL NO. F0505T-1W F1205T-1W F0509T-1W F1209T-1W F0512T-1W F1212T-1W F0515T-1W F1215T-1W ORDER NO. SFT01L-05 SFT01M-05 SFT01L-09 SFT01M-09 SFT01L-12 SFT01M-12 SFT01L-15 SFT01M-15 OUTPUT DC OUTPUT VOLTAGE 5V 9V 12V OUTPUT CURRENT RANGE 0 ~ 200mA 0 ~ 111mA 0 ~ 84mA EFFICIENCY 70% RATED POWER 1W 15V 0 ~ 67mA 75% 73% 78% 73% 79% 74% 10.8 ~ 13.2V 12V 4.5 ~ 5.5V 5V 10.8 ~ 13.2V 12V 4.5 ~ 5.5V 5V 10.8 ~ 13.2V 12V 4.5 ~ 5.5V 5V 10.8 ~ 13.2V 12V 123mA 264mA 123mA 264mA 123mA 264mA 123mA 19mA 30mA 19mA 30mA 19mA 30mA 19mA 70% RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 100mVp-p LINE REGULATION Note.3 1.2% for 1% input variation LOAD REGULATION Note.4 8.0% VOLTAGE TOLERANCE 8.0% SWITCHING FREQUENCY(Typ.) 100KHz 4.5 ~ 5.5V 5V VOLTAGE RANGE NORMAL VOLTAGE INPUT CURRENT Full load 264mA No load 30mA Fuse recommended PROTECTION Momentary OVERLOAD PROTECTION SHORT CIRCUIT -40 ~ +85 WORKING HUMIDITY 20% ~ 90% RH non-condensing Mechanical Specification / 70% RH 500khrs min. MIL-HDBK-217F(25 ) 15.24*7.5*6.5mm or 0.6"*0.295"*0.24" inch (L*W*H) Derating Curve Pin Configuration Reflow Soldering Curve 5 Pin No. Output 1 2 3 5 6 7 8 10 11 12 -Vin +Vin NC -Vout NC NC +Vout NC NC NC Peak. Temp 260 10 sec. Max. 6 4.25 0.25 100 ) 11.2 MAX 7.5 6.25 I/P-O/P:3KVDC I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25 260 7 0.6 0.05 1.27 , 10 ~ 95% RH 0.03% / (0 ~ 50 ) 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1 cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes UL60950-1, CSA C22.2 80 Temperature ( 3 2.54 6.5 8 TOP VIEW 2 -40 ~ +105 Unit: mm (inch) 15.24 12.7 12 11 1 0 (Refer to output load derating curve) 1.7g WEIGHT NOTE Protection type : Broken WORKING TEMP. ENVIRONMENT STORAGE TEMP., HUMIDITY TEMP. COEFFICIENT VIBRATION SAFETY STANDARDS SAFETY & WITHSTAND VOLTAGE EMC ISOLATION RESISTANCE MTBF OTHERS DIMENSION 1 Protection type : Broken Momentary LOAD (%) INPUT 200 220 90 sec. Max. (>220 ) 150 100 50 0 Time(sec.) -40 0 25 50 70 85 100 Ta ( ) 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Line regulation is measured from low line to high line at rated load. 4.Load regulation is measured from 20% to 100% rated load. File Name: SFT01-SPEC 2009-12-22 PDF