SMU01N-12
DC/DC преобразователи на печатную плату
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Возможности
Номинальное входное напряжение
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
КПД
Напряжение изоляции вход-выход
Размер 11.6×6.1×10.1 мм
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 17
показать свернуть
товара
P= SMU01N-12N (MW)
SIP4 42 шт
A- F2412S-1WR3 (MORNSUN)
в линейках 25 шт
A- B2412S-1WR2 (MORNSUN)
SIP4 в линейках 43 шт
A- B2412S-1WR3 (HI-LINK)
A- DBE1-2413 (PAIRUI)
SIP4
A- MDD01N-12 (MW)
SIP7 11 шт
A- B2412LS-1WR3 (MORNSUN)
SIP4 в линейках 25 шт
A- B2412S-1WR3 (MORNSUN)
в линейках 43 шт
A- IF2412S-1WR3 (MORNSUN)
SIP4 в линейках 25 шт
A- SBTN01N-12 (MW)
SMD8 в линейках 38 шт
A- MDD01N-12N (MW)
SIP7 24 шт
A- A2412S-1WR3 (MORNSUN)
SIP5 в линейках 25 шт
A- SFTN01N-12 (MW)
A- SFTN01N-12N (MW)
A- SPA01B-12 (MW)
SIP65 в линейках 25 шт
A- MDS01N-12N (MW)
SIP7 24 шт
A- SBTN01N-12N (MW)
Файлы 2
SMU01 1W DC-DC Unregulated Single Output Converter series ■ Features : 1500VDC I/O isolation 3000VDC I/O isolation(optional) Operating temperature range of -40 ~ +85℃ without derating Internal SMD technology Built-in EMI filter Cooling by free air convection Non-conductive plastic case SIP packge Industry standard pinout 100% burn-in test Low cost / High reliability 2 years warranty SELECTION GUIDE ORDER NO. SMU01M-05 SMU01L-05 SMU01N-05 DC OUTPUT VOLTAGE 5V OUTPUT CURRENT RANGE 0 ~ 200mA EFFICIENCY(Typ.) 77% 79% 78% SMU01L-12 SMU01M-12 SMU01N-12 ORDER NO. SMU01M-09 SMU01N-09 77% 79% 76% SMU01L-15 SMU01M-15 SMU01N-15 80% 77% SMU01L-09 9V DC OUTPUT VOLTAGE 12V OUTPUT CURRENT RANGE 0 ~ 84mA EFFICIENCY(Typ.) 78% 0 ~ 110mA 15V 0 ~ 67mA 80% 77% 78% SPECIFICATION OUTPUT RATED POWER 1W RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 100mVp-p LINE REGULATION Note.3 ±1.2% for 1% input variation LOAD REGULATION Note.4 ±8.0% VOLTAGE ACCURACY ±2.0% SWITCHING FREQUENCY(Typ.) 100KHz VOLTAGE RANGE NORMAL VOLTAGE 4.5 ~ 5.5V 5V 10.8 ~ 13.2V 12V 21.6 ~ 26.4V 24V 4.5 ~ 5.5V 5V 10.8 ~ 13.2V 12V 21.6 ~ 26.4V 24V Full load 265mA No load 32mA 110mA 57mA 265mA 110mA 57mA 15mA 11mA 32mA 15mA 11mA PROTECTION (FUSE RECOMMENDED) 500mA 250mA 150mA 500mA 250mA 150mA INPUT CURRENT INPUT FILTER Capacitor type Momentary OVERLOAD Protection type : Broken Momentary PROTECTION SHORT CIRCUIT Protection type : Broken WORKING TEMP. -40 ~ +90℃ (Refer to "Derating Curve") WORKING HUMIDITY 20% ~ 90% RH non-condensing ENVIRONMENT STORAGE TEMP., HUMIDITY TEMP. COEFFICIENT VIBRATION SAFETY STANDARDS WITHSTAND VOLTAGE SAFETY & ISOLATION RESISTANCE ISOLATION CAPACITANCE EMC ±0.05% / ℃ (0 ~ 50℃) 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1 cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes EAC TP TC 020/2011 approved I/P-O/P:1.5KVDC I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25℃/ 70% RH 80pF max. Compliance to BS EN/EN55032 Class B, FCC part 15 Class B, EAC TP TC 020 Compliance to BS EN/EN61000-4-2,3,4,5,6,8 light industry level, criteria A, EAC TP TC 020 EMI RADIATION EMS IMMUNITY OTHERS -55 ~ +125℃, 10 ~ 95% RH MTBF DIMENSION (L*W*H) 700khrs min. MIL-HDBK-217F(25℃) WEIGHT 1.3g 11.6*6.1*10.14mm or 0.46"*0.24"*0.40" inch for 5V,12V input ; 11.6*7.4*10.14mm or 0.46"*0.29"*0.40" inch for 24V input Mechanical Specification Unit: mm (inch) Derating Curve Pin Configuration FRONT VIEW 1.2 (0.05) 1 2 3 4 BOTT ON VIEW 3.81 (0.15) Pin No. Output 1 -Vin 2 3 +Vin -Vout 4 +Vout 100 LOAD (%) 6.10 (0.24) 10.14 (0.40) 11.6 (0.46) 50 2.54 (0.10) -40 NOTE 0 20 40 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25℃ 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Line regulation is measured from low line to high line at rated load. 4.Load regulation is measured from 20% to 100% rated load. ※ Product Liability Disclaimer:For detailed information, please refer to https://www.meanwell.com/serviceDisclaimer.aspx 60 85 90 100 Ta (℃) File Name: SMU01-SPEC 2021-12-01 PDF