SCW12B-05
DC/DC преобразователи на шасси
развернуть ▼ свернуть ▲
Технические характеристики
показать свернуть
Серия
Монтаж
Выходная мощность
Количество каналов
Входное напряжение
Параметры выходов
Напряжение 1 выхода
Ток 1 выхода
Напряжение изоляции вход-выход
Рабочая температура
Нашли ошибку? Выделите её курсором и нажмите CTRL + ENTER
Аналоги 28
показать свернуть
товара
A- DUT10-2405ZP (SHINET)
в линейках 15 шт
КЗ, перегрузки, перенапряжения, от пониженного входного напряжения
A- DCW12B-05 (MW)
DIP2410
A- SCW20B-05 (MW)
A- DDR-15G-5 (MW)
в коробках 80 шт КЗ, переполюсовка, пониженное входное напряжение
A- SD-15A-5 (MW)
в коробках 60 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- SKA20A-05 (MW)
2X1INCH в линейках 10 шт DC/DC-Conv 9-18V:+5V 4000mA 20W КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- MDS20A-05 (MW)
в линейках 18 шт
A- MDS20B-05 (MW)
в линейках 18 шт
A- MDS20C-05 (MW)
A- NSD10-12S5 (MW)
2X1INCH на поддоне 50 шт Преобразователь напряжения DC-DC на плату. 10Вт,Uвх=9.8-36В, Uвых=5В/2А,изоляция 1КВ AC... перегрузка, перенапряжение, перегрев EN55024, light industry level, criteria A
A- NSD10-48S5 (MW)
2X1INCH на поддоне 50 шт Преобразователь напряжения DC-DC на плату. 10Вт,Uвх=22-72В, Uвых=5В/2А,изоляция 1КВ AC ... перегрузка, перенапряжение, перегрев EN55024, light industry level, criteria A
2X15INCH на поддоне 30 шт Преобразователь напряжения DC-DC на плату. 15Вт,Uвх=9.4-36В, Uвых=5В/3А,изоляция 1.5КВ ... перегрузка, перенапряжение, перегрев
2X15INCH на поддоне 30 шт Преобразователь напряжения DC-DC на плату. 15Вт,Uвх=18-72В, Uвых=5В/3А,изоляция 1.5КВ A... перегрузка, перенапряжение, перегрев
A- RSDW20F-05 (MW)
в линейках 12 шт КЗ, перегрузка, перенапряжение, пониженное входное напряжение
A- SD-15A-05 (MW)
A- DDR-15L-5 (MW)
A- MDS15A-05 (MW)
A- SKA20B-05 (MW)
2X1INCH в линейках 10 шт DC/DC-Conv 18-36V:+5V 4000mA 20W КЗ, перегрузка, перенапряжение
A- SKE10B-05 (MW)
2X1INCH в линейках 10 шт DC-DC модульный преобразователь - Монтаж: на плату, 2x1 inch; P вых: 10 Вт; #: 1; U вх:...
A- VRB2405YMD-15WR3 (MORNSUN)
в линейках 19 шт стандарт, подстройка выхода, изолированный
A- VRB2405ZP-10WR3 (MORNSUN)
в линейках 15 шт
A- K7805-2000R3 (MORNSUN)
SIP3 в линейках 44 шт стандарт, SCP, Linear Regulator Replacement
A- URA2405ZP-10WR3 (MORNSUN)
A- URB2405LD-20WR3 (MORNSUN)
2X1INCH в линейках 19 шт стандарт, подстройка выхода, функция Remote On/Off, изолированный
A- URB2405S-10WR3 (MORNSUN)
SIP87 в линейках 22 шт
A- URB2405XYMD-20WR3 (MORNSUN)
в линейках 19 шт
A- URB2405YMD-10WR3 (MORNSUN)
A- URB2405YMD-15WR3 (MORNSUN)
Файлы 2
SCW12 12W DC-DC Regulated Single Output Converter series ■ Features : 2:1 wide input range 1500VDC I/O isolation Built-in remote ON/OFF control Built-in EMI filter Protections: Short circuit / Overload Cooling by free air convection Five-sided shield metal case 100% full load burn-in test Low cost / High reliability Modified models available: output 2.5V/3.3V 2 years warranty SPECIFICATION ORDER NO. OUTPUT SCW12A-05 SCW12B-05 SCW12C-05 SCW12A-12 SCW12B-12 SCW12C-12 SCW12A-15 DC VOLTAGE 5V 12V 15V CURRENT RANGE 480 ~ 2400mA 200 ~ 1000mA 160 ~ 800mA RATED POWER 12W 60mVp-p 60mVp-p 220uF 220uF RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 50mVp-p LINE REGULATION Note.3 ±0.5% LOAD REGULATION SCW12B-15 SCW12C-15 85% 83% Note.4 ±0.5% VOLTAGE ACCURACY ±2.0% SWITCHING FREQUENCY 400KHz min. EXTERNAL CAPACITANCE LOAD (max.) 1000uF A: 9 ~ 18VDC VOLTAGE RANGE INPUT PROTECTION (Note. 5) SAFETY OTHERS C: 36 ~ 72VDC EFFICIENCY (Typ.) 82% 83% DC CURRENT Full load A: 1245mA B: 625mA C: 320mA No load A: 70mA C: 25mA FILTER Pi network 84% B: 35mA 82% 83% 83% 82% PROTECTION Fuse recommended OVERLOAD 110 ~ 180% rated output power Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed All output equipped with short circuit SHORT CIRCUIT ENVIRONMENT B: 18 ~ 36VDC Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed WORKING TEMP. WORKING HUMIDITY -40 ~ +71℃ (Refer to "Derating Curve") VIBRATION SAFETY STANDARDS 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1 cycle, period for 60min. each along X, Y, Z axes WITHSTAND VOLTAGE I/P-O/P:1.5KVDC ISOLATION RESISTANCE ISOLATION CAPACITANCE I/P-O/P: 100M Ohms / 500VDC / 25℃/ 70% RH 2200pF max. EMC EMISSION EMC IMMUNITY REMOTE CONTROL Compliance to BS EN/EN55032 Class A, FCC part 15 Class A , EAC TP TC 020 Compliance to BS EN/EN61000-4-2,3,4,5,6,8 light industry level, criteria A , EAC TP TC 020 MTBF DIMENSION 600Khrs min. MIL-HDBK-217F(25℃) 31.8*20.3*12.2mm or 1.25"*0.80"*0.48" inch (L*W*H) WEIGHT 18.5g 20% ~ 90% RH non-condensing STORAGE TEMP., HUMIDITY -40 ~ +105℃, 10 ~ 95% RH TEMP. COEFFICIENT ±0.05% / ℃ (0 ~ 50℃) EAC TP TC 020/2011 approved Power ON: R.C. ~ -Vin > 4VDC or open ; Power OFF: R.C. ~ -Vin < 1VDC or short Derating Curve Pin Configuration Mechanical Specification Unit:mm(inch) 22 3 BOTTOM VIEW 16 9 14 11 2.54(0.10) 3.81(0.15) SIDE VIEW 5.08(0.20) 15.24(0.60) 12.2(0.48) Pin No. Output 1 2&3 9 11 14 16 22 & 23 R.C. -Vin N.C. N.C. + Vo u t - Vo u t + Vin 100 LOAD (%) 23 1 2 17.8(0.70) 2.54(0.10) 31.8(1.25) 0.6ψ + 0.2/-0 20.3(0.80) 60 -40 0 25 Pin Size is Tolerance 0.5±0.05mm, Tolerance .X or .XX= ±0.5mm NOTE 50 60 71 100 Ta (℃) 1.All parameters are specified at normal input, rated load, 25℃ 70% RH ambient. 2.Ripple & noise are measured at 20MHz by using a 12" twisted pair terminated with a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.Line regulation is measured from low line to high line at rated load. 4.Load regulation is measured from 20% to 100% rated load. 5.Please prevent the converter from operating in overload or short circuit condition for more than 30 seconds. ※ Product Liability Disclaimer:For detailed information, please refer to https://www.meanwell.com/serviceDisclaimer.aspx File Name:SCW12-SPEC 2021-11-24 PDF